Ostalo

Razlika Med Gel in Gelish Nohti: Celovit Vodnik do Popolnih Rok

22. junij 202512 min branja
Razlika Med Gel in Gelish Nohti: Celovit Vodnik do Popolnih Rok

Ste se kdaj spraševali, kakšna je razlika med gel in gelish nohti, ko brskate po možnostih za urejeno manikuro? V svetu lepote in nege nohtov se nenehno pojavljajo nove tehnike in izdelki, ki obljubljajo dolgotrajno obstojnost in brezhiben videz. Čeprav se gel in gelish nohti na prvi pogled morda zdita podobna ali celo enaka, obstajajo ključne razlike, ki vplivajo na aplikacijo, obstojnost, odstranjevanje in splošno izkušnjo. Razumevanje teh razlik vam bo pomagalo pri odločitvi, katera tehnika je najprimernejša za vaše potrebe in življenjski slog, pa naj gre za občasno razvajanje ali redno nego rok. V nadaljevanju bomo podrobno raziskali obe metodi, poudarili njihove prednosti in slabosti ter vam pomagali pri izbiri.

Kaj so gel nohti? Osnove in postopek

Gel nohti so že vrsto let priljubljena izbira za tiste, ki si želijo dolge, močne in brezhibno urejene nohte. So idealna rešitev za podaljševanje nohtov ali krepitev naravnih, tankih nohtov. Ta tehnika vključuje nanos posebnega gela v več plasteh, ki se nato strdi pod UV ali LED lučko.

Zgodovina in razvoj gel tehnike

Tehnika gel nohtov je bila razvita kot alternativa akrilnim nohtom, ki so bili znani po močnem vonju in pogosto invazivnem postopku odstranjevanja. Geli so prinesli revolucijo v svetu manikure, saj so ponudili prožnejšo in manj agresivno alternativo, hkrati pa ohranjali izjemno obstojnost. Sčasoma so se razvili različni tipi gelov, od gradilnih do barvnih gelov in zaključnih premazov.

Postopek nanašanja gel nohtov

Postopek nanašanja gel nohtov je večstopenjski in zahteva natančnost. Najprej se pripravi naravni noht, kar vključuje potiskanje in odstranjevanje obnohtne kožice, raztapljanje površine nohta za boljši oprijem ter nanos primerja. Nato sledi nanos baznega sloja gela, ki se strdi pod UV-lučko. Sledi nanos gradilnega gela, ki omogoča oblikovanje in podaljševanje nohta, včasih tudi s pomočjo šablone ali tipsa. Po oblikovanju in piljenju se nanese barvni gel in na koncu zaključni gel za sijoč zaključek. Vsak sloj gela se suši v UV ali LED lučki. Pomembno je poudariti, da je za optimalen rezultat in dolgotrajno obstojnost nujna profesionalna aplikacija.

Kaj so Gelish nohti? Osnove in postopek

Pojem "Gelish nohti" je pogosto vir zmede, saj se Gelish dejansko nanaša na blagovno znamko gel laka za nohte, ki je postal tako popularen, da se je ime uveljavilo kot generični izraz za permanentno lakiranje. Bolj pravilen izraz bi bil torej "gel laki" ali "trajni laki". Gelish, oziroma gel laki, predstavljajo hibrid med običajnim lakom in gelom.

Ženska si suši nohte pod UV lučko, kar poudarja razliko med gel in gelish nohti pri sušenju.

Značilnosti in popularnost gel lakov

Gel laki so si hitro pridobili popularnost zaradi svoje enostavnosti uporabe in izjemne obstojnosti v primerjavi s klasičnimi laki. Ponujajo dober kompromis med trajnostjo gel nohtov in naravnim videzom klasične manikure. Glavna razlika med gel in gelish nohti (oz. gel laki) leži v njihovi teksturi in namenu. Gel laki so tanjši in bolj podobni običajnim lakom, namenjeni pa so predvsem barvanju in utrjevanju naravnih nohtov, ne pa njihovemu podaljševanju ali krepkemu oblikovanju.

Postopek nanašanja gel lakov

Postopek nanašanja gel lakov je bistveno enostavnejši in hitrejši kot pri gel nohtih. Priprava nohta vključuje čiščenje, raztapljanje površine in potiskanje obnohtne kožice. Sledi nanos baznega sloja, barvnega sloja (v enem ali dveh nanosih) in na koncu zaključnega sloja. Vsak sloj se strdi pod UV-lučko za sušenje, kar zagotavlja takojšnjo suhost in obstojnost. Po zaključnem sloju se običajno obriše lepljiv sloj. Gel laki so odlični za tiste, ki želijo urejene nohte brez večjih sprememb v obliki ali dolžini.

Glavne Razlike Med Gel in Gelish Nohti (Gel Lakom)

Da bi resnično razumeli, zakaj se odločiti za eno ali drugo tehniko, je ključnega pomena podrobneje preučiti glavne razlike med gel in gelish nohti (oziroma gel laki). Čeprav obe metodi uporabljata UV/LED svetlobo za strjevanje, se razlikujeta v sestavi, uporabi, obstojnosti in končnem videzu.

Sestava in kemične značilnosti

  • Gel nohti: Sestavljeni so iz gostejših polimerov, ki omogočajo gradnjo in podaljševanje nohtov. So trdnejši in manj prožni kot gel laki. Gel za nohte je pogosto v obliki gostejše mase, ki se lahko modelira.
  • Gelish nohti (gel laki): Gre za mešanico gela in klasičnega laka, kar jim daje tanjšo konsistenco, podobno običajnemu laku. So bolj prožni in tanjši, kar omogoča bolj naraven videz na obstoječem nohtu.

Namen in uporaba

  • Gel nohti: Primerni so predvsem za podaljševanje nohtov, popravilo zlomljenih nohtov ali krepitev zelo šibkih in krhkih naravnih nohtov. Omogočajo dramatično spremembo oblike in dolžine nohtov.
  • Gelish nohti (gel laki): Njihov primarni namen je zagotavljanje dolgotrajne barve in sijaja na naravnih nohtih. Ne omogočajo podaljševanja, temveč le utrjujejo naravni noht in preprečujejo manjše poškodbe nohtov.

Obstojnost in trajanje

Obstojnost manikure je pogosto ključen dejavnik pri izbiri:

  • Gel nohti: Znani so po izjemni obstojnosti, ki traja običajno 3-4 tedne, preden je potreben obisk salona za polnjenje ali odstranjevanje. Odporni so na udarce in obrabo.
  • Gelish nohti (gel laki): Ponujajo dobro obstojnost, običajno 2-3 tedne, kar je bistveno dlje kot običajni laki. So bolj dovzetni za odrgnine ali luščenje, če so nohti izpostavljeni močnim udarcem.

Postopek odstranjevanja

Odstranjevanje laka je pomemben del izkušnje in se med tehnikama precej razlikuje:

  • Gel nohti: Odstranjevanje je bolj kompleksno in običajno zahteva piljenje ali brušenje materiala. Ta proces mora izvesti izkušen tehnik, da se prepreči poškodbe naravnega nohta.
  • Gelish nohti (gel laki): Odstranjujejo se z namakanjem v acetonu, podobno kot klasični laki, čeprav je postopek običajno daljši. Na trgu so na voljo tudi specializirane tekočine za odstranjevanje.

Prednosti in slabosti gel nohtov

Vsaka tehnika manikure ima svoje prednosti in slabosti, ki jih je pomembno upoštevati pri odločitvi. Razumevanje le-teh bo še dodatno osvetlilo razliko med gel in gelish nohti.

Svetla, urejena ženska roka s podaljšanimi gel nohti, ki prikazuje kakovost in estetiko gela za razliko od gelish lakov.

Prednosti gel nohtov

  • Izjemna obstojnost: Gel nohti so izjemno trpežni in odporni na luščenje, kar zagotavlja brezhiben videz do 4 tedne.
  • Možnost podaljševanja: Idealni so za podaljševanje kratkih ali okrušenih nohtov ter za ustvarjanje želene oblike.
  • Moč in zaščita: Zagotavljajo močno plast, ki ščiti naravne nohte pred zunanjimi vplivi in preprečuje lomljenje. Pripomorejo k zaščiti naravnih nohtov.
  • Raznolikost oblikovanja: Omogočajo širok spekter oblikovanja, vključno z vgradnjo bleščic, suhih cvetlic in drugih okraskov.

Slabosti gel nohtov

  • Dolgotrajen in zahteven postopek: Nanos gel nohtov je dolgotrajen in zahteva veliko spretnosti, zato je nujna profesionalna aplikacija.
  • Zahtevno odstranjevanje: Odstranjevanje poteka s piljenjem, kar lahko v neizkušenih rokah poškoduje naravni noht.
  • Potreba po polnjenju: Zaradi rasti naravnih nohtov je potrebno redno polnjenje (refill) na 3-4 tedne, kar pomeni dodaten strošek in čas.
  • Potencialna škoda: Nepravilno odstranjevanje ali prekomerno piljenje lahko oslabi naravne nohte.

Prednosti in slabosti gel lakov (Gelish)

Ko razmišljamo o razliki med gel in gelish nohti, je pomembno pogledati tudi specifične prednosti in slabosti gel lakov, ki so namenjeni drugačni uporabi.

Prednosti gel lakov

  • Daljša obstojnost kot klasični laki: Gel laki ostanejo na nohtih brezhibni 2-3 tedne, kar je bistveno dlje od običajnih lakov. S tem se doseže obstojnost manikure, ki je primerljiva s trajnostjo, ki jo poznamo pri klasičnem permanentnem lakiranju.
  • Naraven videz: Ker se nanesejo v tankih slojih, dajejo nohtom bolj naraven in eleganten videz.
  • Enostavnejše odstranjevanje: Večino gel lakov je mogoče odstraniti z namakanjem v acetonu, kar je manj invazivno kot piljenje gel nohtov.
  • Manj invaziven postopek: Ne zahtevajo oblikovanja in podaljševanja, kar pomeni manj piljenja in manjše tveganje za poškodbe naravnih nohtov, še posebej, če je nega obnohtne kožice redna.
  • Možnost domače uporabe: Zaradi relativno enostavne domače uporabe s cenovno dostopnimi UV/LED lučkami, so gel laki postali priljubljeni tudi za domačo manikuro.

Slabosti gel lakov

  • Ne omogočajo podaljševanja: Niso primerni za tiste, ki želijo drastično podaljšati svoje nohte ali popraviti večje zlome.
  • Manjša trpežnost kot gel: Čeprav so obstojni, niso tako trpežni kot gel nohti in so bolj dovzetni za manjše poškodbe ob močnih udarcih.
  • Potreba po UV/LED lučki: Kljub enostavnosti domače uporabe je še vedno potrebna UV-lučka za sušenje.
  • Potencialno sušenje nohtov: Dolgotrajna uporaba in nepravilno odstranjevanje lahko povzročita dehidracijo in oslabitev naravnih nohtov.

Cena in vzdrževanje: Primerjava stroškov

Pri odločanju med gel in gelish nohti je pomemben dejavnik tudi strošek in potrebno vzdrževanje. Čeprav se začetni stroški lahko zdijo visoki, je treba upoštevati dolgoročne investicije in čas, porabljen za vzdrževanje.

Začetni stroški in polnjenje

Gel nohti: Začetni strošek za postavitev novih gel nohtov je običajno višji, saj vključuje oblikovanje, podaljševanje in več plasti materiala. Poleg tega je potrebno redno polnjenje (refill) vsake 3-4 tedne, ki je prav tako plačljiv. To zagotavlja obstojnost manikure. Cena se lahko giblje od 30 do 60 evrov za nov set in 25 do 45 evrov za polnjenje.

Gelish nohti (gel laki): Začetni strošek za permanentno lakiranje je nižji, saj gre za enostavnejši in hitrejši postopek. Osvežitev barve je potrebna vsake 2-3 tedne. Cenovno se gibljejo med 15 in 30 evri za novo aplikacijo.

Dolgoročni stroški in vzdrževanje

Gel nohti: Čeprav so dražji na aplikacijo, je frekvenca obiskov salona manjša. Potrebujejo pa večjo skrb pri vsakodnevnih opravilih, da se preprečijo zlomi. Prav tako je pomembna redna nega obnohtne kožice in uporaba olja za obnohtno kožico.

Gelish nohti (gel laki): So cenovno ugodnejši, vendar zahtevajo pogostejše obiske salona, kar se na dolgi rok lahko izravna. Primerni so tudi za enostavno domačo uporabo, kar lahko bistveno zmanjša stroške, ob predpostavki začetne investicije v UV/LED lučko in lake.

Vpliv na naravne nohte in zdravje

Razumevanje, kako vsaka tehnika vpliva na naravne nohte, je ključnega pomena pri izbiri. Skrb za zaščito naravnih nohtov mora biti prioriteta.

Potencialne poškodbe in preventiva

Gel nohti: Največja nevarnost za naravne nohte pri gel nohtih je nepravilno odstranjevanje. Agresivno piljenje lahko stanjša nohtno ploščo, kar vodi v lomljivost in občutljivost. Pomembno je, da se odstranjevanje prepusti profesionalcem. Ob pravilni aplikaciji in odstranjevanju so gel nohti lahko celo oblika zaščite naravnih nohtov, saj jim omogočajo rast pod trdim slojem.

Gelish nohti (gel laki): Tudi pri gel lakih lahko pride do poškodb, če je odstranjevanje napačno. Prekomerno namakanje v acetonu lahko izsuši nohte in obnohtno kožico. Prav tako lahko trganje oluščenega laka povzroči odstranjevanje plasti naravnega nohta, kar povzroči manjše poškodbe nohtov. Redna nega obnohtne kožice in uporaba hranilnih olj sta ključni.

UV-lučka in morebitna tveganja

Obe metodi zahtevata uporabo UV-lučke za sušenje, kar včasih sproža pomisleke glede zdravja kože. Čeprav so študije pokazale, da je izpostavljenost UV-svetlobi med manikuro relativno nizka, je priporočljivo uporabiti zaščitne rokavice brez prstov ali nanesti SPF kremo na roke pred izpostavitvijo. Moderne LED lučke so varnejša alternativa, saj ne oddajajo UV-žarkov.

Akrilni nohti vs. gel nohti: Kratka primerjava

Čeprav je glavni poudarek na razliki med gel in gelish nohti, je vredno omeniti tudi akrilne nohte kot še eno popularno tehniko podaljševanja nohtov. Akril je bil predhodnik gelov in je še vedno prisoten v kozmetičnih salonih.

Ključne razlike

  • Sestava: Akrilni nohti so ustvarjeni z mešanjem tekočega monomera in praškastega polimera, ki se strdi na zraku. Gel nohti se strdijo le pod UV/LED lučko.
  • Vonj: Akrilni sistemi imajo pogosto močan kemičen vonj, ki je odsoten pri gelih.
  • Prožnost: Gel nohti so običajno bolj prožni in se lažje prilagajajo naravnim gibanjem nohta, medtem ko so akrilni nohti bolj trdi in manj prožni.
  • Odstranjevanje: Akrilni nohti se odstranjujejo z namakanjem v acetonu, medtem ko se gel nohti običajno pilijo.

Katera izbira je prava za vas?

Če iščete izjemno trpežnost in možnost podaljševanja, hkrati pa želite se izogniti močnim vonjavam, so gel nohti odlična izbira. Če pa vam je prioriteta obstojnost manikure brez vonja in prožnost, so geli boljša izbira kot akril. Vedno pa velja, da je ključnega pomena profesionalna aplikacija, ne glede na izbrano tehniko.

Pogosto zastavljena vprašanja o gel in gelish nohtih

Vprašanja o razliki med gel in gelish nohti so pogosta. Tukaj je nekaj najpogostejših, ki vam bodo pomagala razjasniti morebitne dileme.

Ali gelish uničuje nohte?

Ne, gelish (gel lak) sam po sebi ne uničuje nohtov. Do poškodb pride predvsem zaradi nepravilnega odstranjevanja (npr. trganje laka) ali prekomernega piljenja pred nanosom. Pomembna je tudi nega obnohtne kožice in uporaba kakovostnih izdelkov. S pravilno aplikacijo in odstranjevanjem, ki ga izvede strokovnjak ali ste ga usvojili za enostavno domačo uporabo, gel laki predstavljajo minimalno tveganje za manjše poškodbe nohtov.

Ali se lahko gel nohti odstranijo doma?

Odstranjevanje gel nohtov doma ni priporočljivo. Ker se gel strdi v trdno plast, ga je treba spiliti ali pobrusiti, kar zahteva posebno orodje in spretnost. Nepravilno odstranjevanje lahko povzroči resne poškodbe naravnega nohta, kot so stanjšanje, lomljivost ali celo poškodbe nohtne plošče. Vedno poiščite profesionalno aplikacijo in odstranjevanje.

Kakšna je razlika med UV in LED lučko?

Obe lučki se uporabljata za strjevanje gelov in gel lakov. Glavna razlika med gel in gelish nohti pri tem je, da se LED lučke uporabljajo samo za gele in gel lake, ki so specifično formulirani za LED tehnologijo. LED lučke so hitrejše pri strjevanju in imajo daljšo življenjsko dobo kot UV lučke. UV lučke so bolj univerzalne, a potrebujejo več časa za strjevanje in njihove žarnice je treba redno menjati. Zaščita rok pred UV-lučko za sušenje je vedno priporočljiva.

Ali lahko gel nohti povzročijo glivične okužbe?

Ne, sam material ne povzroča glivičnih okužb. Glivične okužbe se lahko pojavijo, če je noht poškodovan pred nanosom, če pride do zračnega žepa med gelom in naravnim nohtom, kjer se nabira vlaga, ali če ni upoštevana pravilna higiena v salonu. Ključna je zaščita naravnih nohtov s pravilno pripravo in higieno.

Zaključek: Izbira prave tehnike za vas

Razumevanje razlike med gel in gelish nohti je ključno za sprejemanje informirane odločitve o vaši manikuri. Nobena tehnika ni univerzalno "boljša", temveč je izbira odvisna od vaših individualnih potreb, življenjskega sloga in želja glede videza nohtov. Če si želite dolge, močne in dramatično oblikovane nohte, ki nudijo izjemno obstojnost manikure, so gel nohti prava izbira. Omogočajo podaljševanje nohtov in so izjemno trpežni.

Če pa iščete dolgotrajen lak, ki bo okrepil vaše naravne nohte, jim dal sijoč zaključek in naraven videz, je gel lak (Gelish) odlična rešitev. Je enostavnejši za nanos in odstranjevanje, ponuja enostavno domačo uporabo in je manj invaziven. Ne glede na izbiro, je vedno priporočljiva profesionalna aplikacija, da se izognete manjšim poškodbam nohtov in zagotovite optimalno zaščito naravnih nohtov. Redna nega obnohtne kožice in poznavanje morebitnih tveganj, kot je izpostavljenost UV-lučki za sušenje, vam bosta pomagala ohraniti zdrave in lepe nohte dolgoročno.

Povezane objave

TvojStil Logo

TvojStil

Vaš vodnik po modi, lepoti, potovanjih in življenjskem slogu.

Kategorije

Naroči se na novičke

Prejemaj najnovejše objave in nasvete.

© 2025 tvojstil.si – projekt podjetja Pixalise s.p. Vse pravice pridržane.